Travelhacking: fenomén, co okouzlil svět

Travelhacking znamená umění cestovat levně, pohodlně a zábavně. Kdo by to nechtěl umět? Poradíme vám nejrůznější vychytávky, díky nimž si zbytek letošních prázdnin vychutnáte na maximum. Bez problémů a bez nehod.

Na horách

1. Cestuj levně

Časy, kdy bylo cestování pouze pro bohaté, jsou dávno pryč. Existují alternativní způsoby, které mají mnohem větší kouzlo, než když vyrazíte klasicky s cestovkou. Na facebookových stránkách s akčními letenkami či letenkami s chybnými (často neuvěřitelně nízkými) cenami si můžete pořídit zpáteční letenku za pár korun a namísto škrobeného hotelu se ubytujete v bytě či domě místních přes Airbnb.com nebo Couchsurfing.com. Kromě toho, že je tato forma ubytování většinou levnější, je dozajista autentičtější a není vyloučeno, že se s majiteli sblížíte natolik, že z toho bude přátelství na celý život.

2. Nenáviděné balení

Milujete cestování, ale balení z duše nesnášíte? Buďte minimalisti. Pokud letíte s nízkonákladovou společností, nepřiplácejte si za další zavazadlo, sbalte se do příručního kufříku o rozměrech přibližně 35×20×20 cm. Přesné rozměry vám letecká společnost zašle na váš e-mail. Nezapomeňte, že můžete mít jen tekutiny do 100 ml a všechny kosmetické lahvičky vložte do uzavíratelných plastových sáčků. Pro maximální úsporu místa doporučujeme shlédnout youtube video tutoriály, kde se krok po kroku naučíte balit oblečení do mikro mini ruliček. Opravdu to funguje.

3. Cestovní pojištění

Do členských zemí Evropské unie vám k základnímu lékařskému ošetření postačí vaše kartička pojištěnce, myslete však na to, že země jako je Švýcarsko či Norsko v EU nejsou, a proto potřebujete cestovní připojištění. Stejně jako do zemí mimo Evropu. Většinou se vyplatí připlatit si za pojištění nejen léčebných výloh, ale i pojištění úrazové. Nemusíte ani chodit na žádnou pobočku, sjednání on-line je nejen pohodlnější a rychlejší, ale často také výrazně výhodnější.

Balení

4. Do exotiky se naočkuj

Jiný kraj, jiný mrav – než vyrazíte za exotikou, nastudujte si tamější kulturní zvyklosti a v neposlední řadě i povinná očkování, ta se totiž v každé zemi liší, a v dostatečném časovém předstihu navštivte svého lékaře. Základní léky doporučujeme přibalit s sebou a pro jistotu si kupte i antimalarika. Proti malárii, kterou roznáší komáři a další hmyz, totiž dosud neexistuje účinná vakcína.

5. Tísňové linky v zahrančí

Zjistěte si, jak je to ve vaší cílové destinaci s telefonními tarify a tísňovými linkami. Ve všech členských státech Evropské unie funguje univerzální linka 112. Jestli se chystáte do nečlenské země EU nebo mimo náš kontinent, určitě si tísňové linky před odjezdem zjistěte a uložte do svého mobilního telefonu. Na většinu tísňových linek se dá dovolat i v případě, že se nacházíte mimo pokrytí vašeho operátora, musí však být dostupný signál operátora jiného.

6. Těsně před odjezdem

Než vyrazíte, zkontrolujte, zda máte platné cestovní doklady a zda nepotřebujete i vízum. Nezapomeňte si vyměnit peníze a mějte vždy na mysli, že platit v zahraničí kartou je vždy nejvýhodnější. Nestrhnou se vám žádné poplatky navíc a platíte vždy podle aktuálního směnného kurzu. Uzavřete přívod vody, abyste nevytopili sousedy a dobře zavřete všechny okna. Byt pečlivě zamkněte. Nikdy na sociálních sítích neuvádějte svou adresu, z dovolené byste se mohli vrátit nemile překvapeni.

Cestování s mapou

7. Slunění bez výčitek

20, 30, 40 nebo 50 SPF? Toť oč tu běží. Ochranný faktor 10 už se dnes nevyrábí. Věděli jste, že délka opalování a volba ochranného faktoru záleží i na vašem fototypu? Slunce není radno podcenit. Dodržujte pitný režim, od 11 do 15 hodin se raději schovejte dovnitř nebo si alespoň roztáhněte slunečník. Nezapomeňte však na to, že se opalujete i přes něj a že je slunce nejmírnější až pozdě odpoledne. Pokud se spálíte, okamžitě aplikujte chladivé obklady.

8. Hvězdy nad hlavou

Komáry přechytračte je repelentem či trendy repelentovým náramkem a jako prevenci proti klíšťatům pravidelně užívejte vitamín B. Nebo se osvěžujte pivem, které je na tento vitamín taky velmi bohaté. Pokud chcete rozdělávat oheň, ujistěte se, že jste alespoň než 50 metrů od okraje lesa. „Pod širákem“ můžete přenocovat kdekoliv, ale pouze na karimatce bez přístřešku či stanu. Ověřte si, že se nenacházíte na soukromém pozemku.

9. Vaření v kolíku

Pokud vyrážíte na „puťák“ do oblíbených destinací jako je Rumunsko, Albánie nebo Gruzie, nezapomeňte si do krosny sbalit dostatek pitné vody a určitě si pořiďte i tablety na její čištění. Vodu na vícedenní trek s největší pravděpodobností neutáhne, a proto je nejjednodušší vyčistit vodu z potoka nebo horského pramene. Na túry se budou hodit i rychlé cukry v podobě hroznového cukru nebo müsli tyčinek.

 Kemping

10. Veselý cyklista

Na bruslích a na kole, o jízdě autem ani nemluvě, se vyvarujte konzumaci alkoholu, dle českých zákonů je stále nulová tolerance. Pokud vyrážíte na cyklo výlet po sklípcích, doporučujeme si přibalit i alkohol testr. Budete tak mít jistotu, že jste opravdu „čistí“ a že můžete s klidným svědomím vyrazit. Před dovolenou si kolo nechte seřídit v servisu a na cyklo trek si vezměte náhradní duši a nářadí.

Krásný zbytek léta a šťastnou cestu! 

Text: Barbora Robková, foto: Shutterstock

 • Direkt
 • Česká pojišťovna
 • Pojišťovna VZP
 • Advanta
 • Kooperativa
 • Uniqa
 • HVP
 • Komora
 • Allianz
 • ČKP
 • ČPP
 • ČSOB
 • Generali
 • Slavia